İşyerinde Sponsorluk

Ekim 24, 2022

Kıdemli bir yönetici, genç bir çalışana mentorluk/sponsorluk yaptığında, onu desteklediğinde, genç çalışanın çok şey kazandığı açıktır. Ama kıdemli yönetici de çok şey kazanır. İyi bir mentee (protégé), dünya görüşünüzü genişletir ve beceri setinizdeki ve bilginizdeki boşlukları doldurmanıza yardımcı olur – bu, terfiler ve esnek görevler gibi somut faydalara yol açabilir.

 

Bu tür bir mentee ilişkisini geliştirmek için, yüksek performanslı ve güvenilir bir mentee arayın. Bu kişinin itibarı kendi itibarınızla iç içe geçecek, bu nedenle işteki davranışlarının size nasıl yansıyabileceğini düşünün.

Mentee genç olmak zorunda olmasa da, cinsiyet, etnik köken, cinsel yönelim, profesyonel geçmiş veya yaşam deneyimi açısından sizden farklı olmalıdır. Kör noktalarınızın nerede olduğunu veya hangi alanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı istediğinizi düşünün ve kararınızı bildirmek için bu bilgileri kullanın.

Ayrıca hangi konuda uzman olduğunuzu ve bu uzmanlığa kimin ihtiyacı olabileceğini düşünün. İyi yönetildiğinde, mentee ilişkisi ikinizin de yükselmesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır.